ساعات کار : شنبه تا چهار شنبه - 09:00-20:00

 

22643971-22642935

Insta: ajornama.pars
 

خیابان شریعتی، خیابان یخچال

ساختمان آبان، طبقه 5، واحد32

آجر نسوز نما | آجرنما پارس

آجر نسوز نوعی آجر است که از خاکهای چینی و نسوز تولید شده و با ساختار مولکولی متراکم و ظریف در دمای بالای ۱۵۰۰ درجه سانتیگراد ساخته میشود و همانطور که از اسم آن برمی آید این آجر با مقاومت حرارتی بالایی که دارد در کورهها و پاتیل ها و عایقکاری صنعتی کاربرد فراوان دارد. آجر نسوز نما بوسیله خاک نسوز تولید می شود. به علت تنوع رنگ و زیبای خاص آن در نما استفاده می شود. کد های معروف آن مربوط به قرمز طرح انگلیسی و شاموتی می باشد.

آجرنمای نسوز رنگ های بسیار متنوعی دارد از رنگ مشکی تا رنگ سفید و غیره. قیمت آجر نسوز نما نسبت به سایر آجر نما ها بالاتر است . علت آن بالا بودن قیمت خاک نسوز و مشکل بودن تولید آن نسبت به سایر آجر نما ها است.

ساختمان سازی با استفاده از آجرهای نسوز دارای جذابیت ویژه ای می باشد، و امروزه مزایای بی شمار آن باعث شده تا معماران و مهندسان از این متریال در اجرای زیباترین نماهای ساختمانی بهره مند گردند. 
آجرنسوز از خاک نسوز و خاک چینى (Kaolin)، که دارای ساختار ظریف و متراکمی در مقایسه با دیگر آجرها می باشد، تولید می شود. جالب است که بدانید در زمان اجرای نماهای ساختمانی با استفاده از آجر نسوزنما، به هنرنمایی و دقت بیشتری نیاز است، و همین امر سبب جذابیت و برتری نمای آجر نسوز شده است. پس چه بهتر که از نصاب های کار آزموده، ماهر و مسلط به نحوه نصب و بندکشی آجر نسوز استفاده شود. 
آجر نسوز نما دارای تنوع بالایی در رنگ، سایز و طرح می باشد و بسیاری از طراحان خلاق، در زمان اجرای نماهای آجرنسوز، از آن ها به صورت تصادفی استفاده می کنند، که علاوه بر زیبایی و شکیل بودن در نماها، تفاوت در سبک، طرح و رنگ، در تک تک آجرهای نسوز به کار رفته را به نمایش می گذارند. آجرهای نسوز به دلیل مقاومت بالا، جذب آب مناسب و همچنین گیرایی بالا در تماس با ملات، از مزایای متفاوتی نسبت به دیگر مصالح در مراحل نصب و اجرا برخوردار می باشد.

امروزه با کاربرد آجرهای نسوز، کیفیت و دوام قابل توجهی را می توان از نمای آجری انتظار داشت.

از دیرباز تا به امروز وظیفه ای بر دوش نمای ساختمان ها قرار گرفت، وظیفه ی مقاومت و حفاظت بود. معماران می‌بایست برای حفاظت از نماهای اجری در برابر عوامل مختلف جوی، اقلیمی و...، در انتخاب مصالح با کیفیت و مرغوب دقت قابل توجهی را خرج نمایند. ایجاد و ساخت سازه ها و ساختمان هایی با نمای آجری که در مقابل باد، باران، گرما و سرما همچنان مقاوم و استوار بمانند کار هرکسی نخواهد بود. امروزه در سرتاسر جهان نیاز شهرها به نمای مقاوم و حرفه ای، حرف اول را میزند. 

انواع آجر نما نسوز هستند که بهترین رنگ ها و طرح ها را دارا می باشد و موجب جلب توجه و رضایت معماران و مهندسان شده است.

استفاده از آجر نسوز در نمای ساختمان
علاوه بر مقاوت حرارتی، مقاومت فشاری، کیفیت پایدار، ماندگاری و انعطاف پذیری در برابر شرایط مختلف اقلیمی، از جمله عواملی هستند که کاربرد آجر نسوز را در نمای ساختمان ها سبب شده اند. در صورت استفاده از آجر‌های نسوز با فرمولاسیون استاندارد، می‌توان اطمینان داشت، نمای ساختمان چندین سال جذاب و همانند روز اول باقی می‌ماند‌. رعایت استانداردهای ثبات رنگ و ضد شوره بودن آجر نسوز در زمان تولید آن، کیفیت لازم را در دراز مدت تضمین می‌کند، و بعد از گذشت چند سال از زمان نصب، تغییر رنگ یا تغییر شکل، جلبک یا شوره در سطح آن مشاهده نخواهد شد. نماسازی در ساختمان یک بحث هویتی و فرهنگی است.

همان طور که لباس معرف شخصیت آدمی است، نمای یک ساختمان نیز معرف شخصیت مالک، معرف موقعیت مکانی ملک و نوع کاربری ساختمان می باشد.

با بررسی و مشاهده نمای اجرنسوز، می توان دریافت که برتری و ویژگی های منحصر به فرد اجر نسوز در ساختمان ها، به دلیل تنوع بالای آن ها در رنگ و طرح های مختلف می باشد. رنگ اجرهای نسوز در ذات آن نهفته است، و در واقع همین عامل باعث شده است تا نمای اجرنسوز خاص و چشم نواز باشد. اگر ساعت ها به نمای ساختمانی با اجر نسوز نگاه کنید، چشم احساس خستگی نمی کند. امروزه به منظور حفاظت و ماندگاری از بناها در برابر سایش و یخبندان ‌های مکرر، و قابلیت مصرف در تمام شرایط اقلیمی، از آجر نسوز نما استفاده می ‌شود.

خلق نما با استفاده از آجر نسوز، یک نمای پست مدرن به شمار می آید.

همچنین از آجرهای نسوز به دلیل مقاومت بالای آن ها در برابر حرارت، در پوشش درونی کوره‌ های صنعتی استفاده می‌شود. آجرهای نسوز انواع مختلفی دارد و با توجه به نوع مواد اولیه استفاده شده در ترکیبات آن ها، گستره ‌های مختلفی از دما را تحمل می‌ کنند. تا دهه 1960 از کربن و خاک نسوز برای پوشش کوره‌ ها استفاده میشد، اما امروزه با ساخت انواع آجرهای نسوز، از آن ها در پوشش داخلی کوره استفاده می‌ شود. 
آن دسته از آجرهای نسوز که در مواد اولیه آن ها عناصر خاصی نظیر AL2O3 و SIO2 در ترکیبشان استفاده می شود، در هنگاه پخت در درجه حرارت های بالا، محصول نهایی را با انسجام قابل توجهی در مقابل سایر آجرنماها به وجود می‌آورد که در هر شرایط اقلیمی و در مقابل هرگونه نوسانات دما و رطوبت تغییر ناپذیرند، و همچنین از طول عمر بالایی برخوردار بوده و به علت مقاوم بودن در مقابل سایش و فرسایش، ماندگاری آن ده ‌ها برابر بیشتر از آجرهای معمولی است.

چگونگی تشخیص آجر نسوز
اجرنسوز از روی ظاهر به سادگی قابل تشخیص می باشد، به نحوی که سطح آجرهای نسوز نسبت به سایر آجر ها زبر تر، زمخت تر و بدون خاک اضافه می باشد. همچنین شکل و ظاهر اجر نسوز دارای دانه های ریز رنگی می باشد. توجه داشته باشید که زمانی که شما از آجرهای نسوز دارای استاندارد بهره مند شوید، نمای ساختمان شما سال ها ماندگار مانده و هیچ گونه پوسیدگی و خورندگی در آن ایجاد نمی شود و به مرور زمان رنگ خود را از دست نمی دهد، شوره نمی زنند و سطح آن خوردگی پیدا نمی کند.
کوره هایی که از آن ها برای پخت انواع آجرهای نسوز استفاده می شود، به صورت تونلی و شاتلی می باشند. در کوره های تونلی، حرارت به صورت یکنواخت پخش نمی شود و نتیجه ی آن تولید اجرهای متفاوت و تصادفی می شود. گاهی نیز به دلیل حرارت بیش از حد در بخش های مختلف کوره، آجرهای آن قسمت باعث تاب دار شدن آجر گردیده و سایز آجر از حد استاندارد خارج شده و اکثر مواقع کوچک‌تر از حد معمول می شود. 
در صورتی که تولید آجر به صورت تونلی باشد، حرارت در تمام بخش های مختلف آن یکسان است، و در نتیجه تمام رنگ ها در یک طیف بوده و هیچ گونه تغییر در سایز آن ها مشاهده نخواهد شد. آجرهای نسوز که در کوره های تونلی پخته می شوند، دارای استحکام بالاتر و استاندارهای آلایندگی مطابق با محیط زیست بیشتری، نسبت به اجرهای نسوز پخته شده در کوره های تونلی دارند.

نکاتی در مورد چگونگی بند کشی آجر نسوز

 • مرطوب کردن محل اتصال آجر، قبل از نصب آجرهای نسوز
   
 • حداقل و حداکثر قرار دادن ملات پشت آجر، بین 2 تا 4 سانتیمتر باشد.
   
 • بهترین دما برای نصب آجرهای نسوز بین 5 تا 35 درجه سانتیگراد است.
   
 • تا جایی که ممکن است در زمان یخبندان عملیات نماکاری انجام نشود.
   
 • عدم استفاده از هرگونه مواد آلی در ماسه و آب مورد استفاده در ملات ها
   
 • مناسب ترین زمان جهت بندکشی، حداقل چند هفته بعد از نصب آجر می باشد.
   
 • مرطوب کردن محدوده بندکشی آجرنسوز
   
 • بهترین زمان برای استفاده از ملات آماده شده جهت بندکشی، حداکثر 2 الی 3 ساعت می باشد.
   
 • ورز دادن ملات بندکشی به مدت چند دقیقه، به منظور همگن سازی آن
   
 • عدم استفاده از صفحه ملات برای بندکشی
   
 • قرار دادن ملات بر روی قلم بندکشی و سپس بین شیار دو آجر
   
 • عدم استفاده از دستمال مرطوب به منظور پاک کردن اضافه ملات بین شیارها
   
 • استفاده از برس، پس از گذشت 2 ساعت، به منظور پاک نمودن اضافه ملات بین شیارها
   
 • ابتدا خشک نمودن کامل سازه، سپس از رزین به منظور ضد آب نمودن آجر استفاده شود.

 

چرایی برتری نمای آجر نسوز

 • مرغوب و با کیفیت
   
 • جذب آب مناسب
   
 • تولید در ابعاد کارشناسی شده برای هر نوع طراحی
   
 • قابلیت تولید در ابعاد مختلف (بر اساس سبک و سفارش مشتریان)
   
 • پر فروش و زیبا
   
 • رنگ های طبیعی و غیر قابل تغییر در برابر اشعه خورشید
   
 • استفاده از مواد اولیه طبیعی و مطلوب
   
 • مقاوم در برابر سایش، خراش و خط خوردگی
   
 • مقاومت در برابر اسید و باز
   
 • عایق بودن نسبت به سرما وگرما
   
 • مقاوم در برابر یخ زدگی و شرایط آب و هوایی
   
 • مقاوم در برابر آتش و عوامل طبیعی
   
 • زیبایی پایدار و با دوام
   
 • تولید شده در رنگ های متنوع
   
 • میزان جذب آب مناسب
   
 • سازگار با محیط زیست

به طور کلی برتری نماهای آجری بر همه روشن است. به جرأت می توان گفت همانگونه که تمدن به شرق و غرب خاورمیانه گسترش یافت، تولید و استفاده از آجر نیز به صورت چشمگیری توسعه یافت. به عنوان مثال: دیوار بزرگ چین از آجر ساخته شده است. نمونه های اولیه آجرکاری در رم، باز سازی پانتئون با یک گنبد آجری مثال زدنی است؛ حمام آدریان که ستون های تراکاتا برای استحکام سطوحی که حرارت زیادی می بینند، از آجر ساخته شده است. اروپای غربی نیز، امروزه آجر را به عنوان مصالح معماری بیش از هر منطقه دیگر در جهان مورد استفاده قرار داده است؛ این موضوع برای مقابله با آتش سوزی های فاجعه بار که به طور مداوم اتفاق می افتد، انجام می شود. پس از آتش سوزی بزرگ سال 1666، لندن از یک شهر چوبی به شهری آجری تبدیل شد و از آجرنسوز به منظور حفاظت در برابر آتش سوزی استفاده می نمایند.

وبلاگ آجرنما پارس

آخرین مقالات

شرایط استفاده از آجر نما | آجرنما پارس
شرایط استفاده از آجر نما | آجرنما پارس

برای استفاده از آجرنمای پارس بهتر است از مصالح و آب  مرغوب استفاده شود که گیرائی بهتری در آجرنما ایجاد میکند و خوب بودن مصالح مانع از ایجاد کریستال ( زدن شوره ) در سطح آجر نما میشود .بخاطر کیفیت بالای آجرنما پارس نسبت به گیرائی با مصالح مختلف ساختمانی دیگر نیازی به اسکوپ کردن آجرنبوده و در زمان و هزینه ها صرفه جوئی میگردد.

دسته بندی آجرها | آجرنما پارس
دسته بندی آجرها | آجرنما پارس

آجرها را می توان بر اساس ویژگی های مختلف آنها طبقه بندی کرد مثلا می توان آنها را بر اساس ترکیب شیمیایی طبقه بندی کرد یا بر اساس کاربرد،روش ساخت وحتی گروهی از آنها را می توان بر اساس رنگ شان طبقه بندی کرد.روش نوین امروزی، وسایل فنی زیاد و امکانات فراوانی را به دست معماران داده است که با وجود مدرن بودن، وسیله ای

آجر قزاقی یا آجرسنتی | آجرنما پارس
آجر قزاقی یا آجرسنتی | آجرنما پارس

آجرهای قزاقی یا همان آجرسنتی به صورت دستی تولید میگردد . در ایران باستان استفاده از خشت های دست ساز برای ساختمان سازی مرسوم بوده است.این خشت ها در برابر نورمستقیم آفتاب خشک میگردیده و با پیشرفت علم ، این آجرهای خشتی پخته می شده تا در برابر عوامل محیطی مستحکم تر شده و بتواند فشار بیشتری را تحمل نماید.

  مطالب بیشتر