ساعات کار : شنبه تا چهار شنبه - 09:00-20:00

 

22643971-22642935

Insta: ajornama.pars
 

خیابان شریعتی، خیابان یخچال

ساختمان آبان، طبقه 5، واحد32

آجر قزاقی یا آجرسنتی | آجرنما پارس

آجرهای قزاقی به صورت دستی تولید میگردد. در ایران باستان استفاده از خشت های دست ساز برای ساختمان سازی مرسوم بوده است. این خشت ها در برابر نورمستقیم آفتاب خشک میگردیده و با پیشرفت علم، این آجرهای خشتی پخته می شده تا در برابر عوامل محیطی مستحکم تر شده و بتواند فشار بیشتری را تحمل نماید. بناهایی که در ایران موجود می باشد دارای قدمت بیش از هزار ساله است و در آن ها از آجرهای قزاقی دست ساز و آجرهای سنتی استفاده  میشده،آجر های قزاقی از لحاظ استحکام بسیار بالا میباشند.

رايج ترين آجر دستي سنتي آجر قزاقي است كه بصورت توپر و به شكل مكعب مستعطيل توليد مي شود معمول ترين اندازه آجر قزاقي 5/5*20 و در ضخامتهاي 10 و 5/5 و 3/5 سانتيمتر و نوع ديگر آن آجر ختايي مربعي شكل 20*20 با ضخامت 4/5 سانتيمتر مي باشد.

طریقه تولید آجر قزاقی سنتی
آجر قزاقی به صورت سنتی و دستی تولید میگردد به این صورت که ابتدا خاک مورد نیاز که بیشتر هم خاک رس سرند شده میباشد تهیه شده و بعد از آن از خاک گل تولید میگردد و درون قالب های چوبی قرار میگیرد و پس از خشک شدن خشت ها قزاقی در کوره قرار گرفته ، در واقع مدت زمان پخت آجر قزاقی رنگ آجر را مشخص می نماید.

تاریخچه آجر قزاقی
آجر قزاقی از قدیمی ترین آجرهای سنتی ایران می باشد. در زمان ورود قزاق ها، قزاق ها سربازخانه شان را با نوعی آجربا ابعاد 5*10*20 میساختند و بعد از آن این آجرها به آجر قزاقی معروف شد و با توجه به قدمت این نوع آجرها، جز آجر های سنتی دسته بندی میشوند.

از ویژگی های آجرهای قزاقی بازار معمار ، نزدن شوره ، نداشتن آلونک ، رنگ ثابت و مقاومت در برابر یخبندان و آب می باشد.

شرکت آجر نما پارس با توجه به احیای فرهنگ سنتی ایرانی اقدام به فروش انواع آجر های قزاقی و آجرهای سنتی نما نموده است.از این آجرها برای نما جدید و همچنین مرمت و بازسازی نماهای سنتی قدیمی به کار می رود.درروایتی دیگر تاریخچه این آجرها به دوره ساسانیان باز میگردد که از آن ها در بنا های عظیمی مانند : طاق کسری ، پلهای دختر ، گنبد کاووس ، مسجد جامع اصفهان و یزد استفاده شده است. این آجرهای به صورت طرح دار و گرد و رنگ های زرد و گلبهی و ابلق و پوست پیازی و قرمز تولید میگردد.

آجر قزاقی در ایران پیشینه ای دراز دارد و در قدیم الایام این نوع آجر قزاقی توسط قزاقها در ایران شکل گرفت و کم کم در ساخت خانه از آجر قزاقی استفاده کردند که بعدها آجر سنتی هم نام گرفت. از آجر قزاقی برای دیوار استفاده می شود که بعدآ با بند کشی انجام شد و از این دیوار به عنوان نمای آجر قزاقی یا نمای آجر سنتی یاد می شود.آجر قزاقی به دلیل استفاده از گل رس فوق العاده عایق حرارت و صوت بوده و این آجر در حال حاضردر کارخانه آجر نما قزاقی یا همان کارخانه آجر قزاقی تولید می شود.فروش آجر قزاقی در سالهای گذشته پس از استقبال زیادی در نمای ساختمان قرارگرفته و فروش آجرنمای قزاقی بازار خوبی را برای فروشندگان آجر قزاقی فراهم کرده است. شهرداری و میراث فرهنگی کشور هم بیشتر از آجر قزاقی در نماهای سنتی استفاده می کنند و بازار های سنتی هم بیشترین استفاده از آجر قزاقی یا همان آجر نمای سنتی را دارند. در ترکیب نمای شهری علی الخصوص شهر تهران نیز همان آجر نمای سنتی را دارند و با تلفیقی از سنگ یا ترمودر نما استفاده می شود که نمای زیبایی را به شهر می دهد. آجرنما قرمز قزاقی، آجر نما ابلق، آجرنما پوست پیازی، آجر نما زرد، آجر نما قهوه ای از رنگهای متنوع آجر قزاقی می باشد. کارخانه آجر نمای قزاقی کلآ از نیروی انسانی بابت تولید این آجر استفاده می کنند و این امر باعث شده آجر نمای قزاقی احساس خوبی را در انسان به وجود آورد.

وبلاگ آجرنما پارس

آخرین مقالات

شرایط استفاده از آجر نما | آجرنما پارس
شرایط استفاده از آجر نما | آجرنما پارس

برای استفاده از آجرنمای پارس بهتر است از مصالح و آب  مرغوب استفاده شود که گیرائی بهتری در آجرنما ایجاد میکند و خوب بودن مصالح مانع از ایجاد کریستال ( زدن شوره ) در سطح آجر نما میشود .بخاطر کیفیت بالای آجرنما پارس نسبت به گیرائی با مصالح مختلف ساختمانی دیگر نیازی به اسکوپ کردن آجرنبوده و در زمان و هزینه ها صرفه جوئی میگردد.

دسته بندی آجرها | آجرنما پارس
دسته بندی آجرها | آجرنما پارس

آجرها را می توان بر اساس ویژگی های مختلف آنها طبقه بندی کرد مثلا می توان آنها را بر اساس ترکیب شیمیایی طبقه بندی کرد یا بر اساس کاربرد،روش ساخت وحتی گروهی از آنها را می توان بر اساس رنگ شان طبقه بندی کرد.روش نوین امروزی، وسایل فنی زیاد و امکانات فراوانی را به دست معماران داده است که با وجود مدرن بودن، وسیله ای

آجر قزاقی یا آجرسنتی | آجرنما پارس
آجر قزاقی یا آجرسنتی | آجرنما پارس

آجرهای قزاقی یا همان آجرسنتی به صورت دستی تولید میگردد . در ایران باستان استفاده از خشت های دست ساز برای ساختمان سازی مرسوم بوده است.این خشت ها در برابر نورمستقیم آفتاب خشک میگردیده و با پیشرفت علم ، این آجرهای خشتی پخته می شده تا در برابر عوامل محیطی مستحکم تر شده و بتواند فشار بیشتری را تحمل نماید.

  مطالب بیشتر