ساعات کار : شنبه تا چهار شنبه - 09:00-20:00

 

22643971-22642935

Insta: ajornama.pars
 

خیابان شریعتی، خیابان یخچال

ساختمان آبان، طبقه 5، واحد32

آجر | آجرنما پارس

خانه اولين فضاي معماري است كه هر انسان در بدو تولدش آن را درك مي كند. 
در تمام طول تاريخ جهان فضاي معماري هدف خاصي را دنبال مي كند كه القاء هدف آن در تمام جامعه و سطوح فكري مختلف تقريباً يكسان است. آجرها نيز جز معماري جهان به حساب مي آيند و از ابتداي خلقت بشر نقش بسزايي در زندگي انسان ها داشتند.آجر به خشت‌هایی گفته می‌شود که احکام یا فرامین دولتی بر روی آن نوشته می‌شد (حک می‌گردید) و به وسیله پختن این خشت‌ها، نوشته‌ها را بر روی آن پایدار می‌کردند. مشخص نیست که آجر برای اولین بار از چه زمانی مورد استفاده قرار گرفته است؛ گمان می‌رود انسان‌های اولیه با مشاهده پخته شدن گل مجاور اجاق‌های خود و دیدن اینکه گل پخته شده سختتر از کلوخه‌های کنار خود می‌گردید پی به خواص و روش تهیه آجر برده باشند. آجر همچنین به عنوان یکی از مصالح ساختمانی از دیرباز مورد استفاده بوده‌است. مصرف آجر به عنوان مصالح ساختمانی در ایران سابقه باستانی دارد. از بناهای باستانی مشهوری که در ساخت آن از آجر استفاده شده می‌توان به طاق کسری اشاره کرد. مثال دیگر کف دالان مسجد جامع اصفهان است که به وسیله آجرهایی مفروش شده‌است که در زمان ساسانیان برای ساخت آتشکده بکار رفته بود. به طور کلی استفاده از آجر در طول تاریخ ایران بسیار گسترده بوده و بناهای بیشماری اعم از آتشکده، مسجد، ساختمان‌های مسکونی و... به وسیله آجر در ایران ساخته شده‌اند. در حال حاضر با توجه به بالا رفتن تراکم جمعیت و ساخت بناهای چندین طبقه استفاده از آجر در اسکلت این نوع ساختمان‌ها مقدور نیست و از اسکلت‌های فلزی یا بتنی استفاده می‌شود؛ ولی از آجر برای نماسازی استفاده می‌شود یا در قسمتی از سالن و سایر فضاها آجر را بطور نمایان بکار می‌برند.

پیشینه و ساخت آجر در ایران به سالهای باستان می رسد، هنر آجرکاری در تمام  دوره ها در ایران نقش چشمگیری داشته، مخصوصا در دوره ی ارزشمند سلجوقی که برای تمام بناها از کاروانسراها گرفته تا آب انبارها و بناهای شاهی و مقبره و مساجد همه از آجر استفاده می کردند تا جایی که در دو برج خرقان قزوین بیش از سی نوع آجر کاری همراه با طاق نما سازی های بسیار زیبا و خط های آجری کوفی برجسته درست شده.

هنر آجر سازي در دوره ایلخانی: می توان گنبد بسیار چشمگیر و خوش فرم هندسی سلطانیه را مثال زد که یک اجرای هنری استثایی است.

هنر آجر سازي در دوره تیموری: می توان کارهای آجری بسیار زیبای مسجد قائن و برج و مقبره اخنجان در حومه طوس مشهد اشاره کرد.

 هنر آجر سازي در دوره صفویه: در اين دوره نیز آثار شگرفي از تاریخی معماری را می توان در سی و سه پل و پل الله وردی خان دید.

هنر آجر سازي در دوره افشاريه و زنديه: در دوره‌ ی هم از آثار آجری جالب این دوره به شبستان، مسجد وکیل با پوششهای طاقی زیبا، بازار وکیل و ارگ کریمخان می توان اشاره كرد، به طور کلی در  این دوره نقوش زیبای آجری به شکلهای خاص و متنوع بسیار بوده، بخصوص این زیبایی ها را بیشتر در خطه استان فارس می توان دید.

هنر آجر سازي در دوره قاجار: هنر تیشه داری در اين دوره رونق فراوانی داشته که مي توان بازار و چارسوق بزرگ کرمان و همین طور بازار اراک، تیمچه حاجب الدوله در بازار تهران و تیمچه حاج حسین در کاشان اسم برد.

وبلاگ آجرنما پارس

آخرین مقالات

شرایط استفاده از آجر نما | آجرنما پارس
شرایط استفاده از آجر نما | آجرنما پارس

برای استفاده از آجرنمای پارس بهتر است از مصالح و آب  مرغوب استفاده شود که گیرائی بهتری در آجرنما ایجاد میکند و خوب بودن مصالح مانع از ایجاد کریستال ( زدن شوره ) در سطح آجر نما میشود .بخاطر کیفیت بالای آجرنما پارس نسبت به گیرائی با مصالح مختلف ساختمانی دیگر نیازی به اسکوپ کردن آجرنبوده و در زمان و هزینه ها صرفه جوئی میگردد.

دسته بندی آجرها | آجرنما پارس
دسته بندی آجرها | آجرنما پارس

آجرها را می توان بر اساس ویژگی های مختلف آنها طبقه بندی کرد مثلا می توان آنها را بر اساس ترکیب شیمیایی طبقه بندی کرد یا بر اساس کاربرد،روش ساخت وحتی گروهی از آنها را می توان بر اساس رنگ شان طبقه بندی کرد.روش نوین امروزی، وسایل فنی زیاد و امکانات فراوانی را به دست معماران داده است که با وجود مدرن بودن، وسیله ای

آجر قزاقی یا آجرسنتی | آجرنما پارس
آجر قزاقی یا آجرسنتی | آجرنما پارس

آجرهای قزاقی یا همان آجرسنتی به صورت دستی تولید میگردد . در ایران باستان استفاده از خشت های دست ساز برای ساختمان سازی مرسوم بوده است.این خشت ها در برابر نورمستقیم آفتاب خشک میگردیده و با پیشرفت علم ، این آجرهای خشتی پخته می شده تا در برابر عوامل محیطی مستحکم تر شده و بتواند فشار بیشتری را تحمل نماید.

  مطالب بیشتر